Skip to main content

Mert Diner’in yeni sergisi “Gözden Uzak”, 20 Ocak-27 Nisan 2024 tarihleri arasında İMALAT-HANE’de izleyiciyle buluşuyor.

Mert Diner’in “Gözden Uzak” başlığı altında bir araya gelen çalışmaları üzerini kapamak, örtmek meselesiyle ilgileniyor, bu çerçevede görünmeyenle ve boşlukla kurduğu ilişkinin zamansal evrimine ve yüzeydeki olasılıklarına odaklanıyor. Farklı başlangıç noktalarından hareketle kimi zaman şehrin duvarlarında üzeri örtülmüş izlerin kimi zaman da bireyin kendi hafızasında, belleğinde üzeri örtülenlerin izini sürmeye ve anlamaya çalışıyor. Görünenin ardındaki / görün(e)meyen ile ilgilenen sanatçı, boşluğa düşeni, bir anlık da olsa görünür hâle getirmeye çalışıyor.

“İMALAT-HANE’nin giriş katında Mert Diner’in üç farklı seriye evrilmiş ve 2016-2022 yılları arasında farklı mekânlarda sergilenmiş işlerini görüyoruz. Girişteki duvarda bizi karşılayan çizimleri, bu üç seriye ek olarak pratiğinin anlayış olarak evrildiği güncel noktayı temsil ediyor. Mekânın içerisinde ilerledikçe, renk paletinin değişimini, üstünü kapatma başarısızlığının kabulünü, örten katmanların saydamlaştığını, altta kalan imgelerin kenarlardan ısrarla sızmaya devam ettiğini görüyoruz.

Mekânda bir tur atıp, girişteki duvara geri geldiğimizde Diner’in yavaş yavaş üstündeki yüklerden, altına saklandığı katmanlardan arındığını; resimlerinin arkasındaki kişisel tarihini açmak üzere görsel ipuçları veren çizimleriyle, yani pratiğinin en samimi ve cömert hâliyle izleyiciyi mekâna davet ettiğini görüyoruz.” Deniz Kirkali

Sanatçı Hakkında:
Mert Diner (d.1976, İskenderun) resim pratiğini görünürün görünmeyenle olan çelişkili ilişkisi ve bilinmeyene ait olan boşluğun durumsal çıktıları üzerine kurar. Psikoloji, bilinçdışı, varoluş, doğa, anlam ve boşluk kavramlarından beslenir ve hafızanın zamansal katmanları arasında bu kavramların yüzeydeki olasılıklarını sorgular. Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından, bir süre uluslararası şirketlerde çalışan Diner bu süreçte ressam İrfan Önürmen ile 3 yıl çalışma fırsatı bulur. Ardından 2007 yılında New York Studio School’da resim eğitimi alır. Çalışmalarına 2009 yılından beri İstanbul’da devam eden Diner’in son dönem açtığı başlıca kişisel sergilerin arasında “tekinsiz haller” (2023) ve “bizi rahat bırakın” (2021) yer alır.

Fotoğraflar: Emirkan Cörüt