Skip to main content

İMALAT-HANE Doğa Ünyaylar’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Acousma”yı duyurmaktan mutluluk duyar! Sergiyi 12 Ekim – 16 Kasım 2023 tarihleri arasında İMALAT-HANE’nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki (İMÇ) yeni mekânında ziyaret edebilirsiniz.

“Acousma” isimli sergide sanatçı, işitsel peyzaj (soundscape), gürültü ve gürültüyle farklı bir ilişki üzerine düşünüyor. Sanatçı, yaşadığı çevrenin seslerini kaydederek onları analiz ediyor ve kaydettiği sesleri manipüle ederek ses dizeleri oluşturuyor. Bu ses dizeleriyle galeri ortamında bir işitsel peyzaj inşa ederek çevredeki ses ve gürültünün nasıl değerlendirilebileceği, sesin zamansal, spektral ve mekânsal değişimlerinin ne şekilde algılandığı ve yorumlandığı gibi sorularla katedilen ses, yerleştirme ve deneysel notasyon gibi çalışmalarını sergiliyor. Sanatçı, ayrıca, sergiyle eş zamanlı olarak ses yürüyüşleri ve ses ile gürültü üzerine konuşmalar düzenliyor. Ses yürüyüşleri, sesin mekânı algılama ve onunla ilişkiye geçme biçimlerini nasıl etkilediğini interaktif bir şekilde araştırırken konuşmalar, bir mecra olarak sesin ve çevrenin ayrılmaz bir parçası olan işitsel peyzajın bileşenlerini ve işleyişini tartışmaya açıyor.

Doğa Ünyaylar, müzisyen bir ailede doğdu. Küçük yaşlarda müzik teorisi ve flüt dersleri aldı. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş bölümünde tamamladı. Eğitimi sırasında çeşitli karma sergilere katıldı ve Erasmus programıyla KunstUniversität Linz’de deneysel sanat, sound art ve interaktif medya gibi dersler aldı. KunstUniversität Linz’de “Neither In Not Out Of Time” isimli ilk kişisel sergisini gerçekleştirdi. Avusturya ve Lizbon’da sanatçı rezidanslarında yer aldı. Ünyaylar, aynı zamanda caz doğaçlamaları ve ses performansları yapmaktadır. Evrensel bir kolektif olan Speculative Sound Studio ile beraber çalışmalar sürdürmektedir. Ünyaylar’ın çalışmaları, ses üretimi ve farklı bağlamları ile deneyim, mekan ve çağdaş görsel sanatlar pratikleri arasındaki ilişkiyi araştırıyor.

Fotoğraflar: Emirkan Cörüt